Falcons Stará Ľubovňa | Florbalový klub

História Falcons Stará Ľubovňa

FBC Stará Ľubovňa … takto sa pôvodne nazýval tím hrajúci aktuálne mužskú Prvú ligu. Spomínanie nás dovedie k dátumu 17.10.2015. Vtedy mladí chlapci zo Starej Ľubovne a okolia vstúpili na prvý spoločný turnaj, ktorý sa konal v Matejovciach pri Poprade. Tím poskladaný z tínedžerov na turnaji nedopadol najlepšie, keď nedokázal postúpiť ani do vyraďovacej fázy. Herný prejav však nebol zlý a chlapci radi trávili čas spolu. Ihneď po tomto turnaji na jeseň roku 2015 nás oslovil organizátor, či by sme mali záujem hrávať regionálnu Podtatranskú florbalovú ligu. Sezóna 2015/2016 sa tak stala premiérovou pre vtedy ešte družstvo v žlto-čiernych dresoch. V tomto ročníku sme dokázali obsadiť krásne tretie miesto a tím, ktorý bol zložený z hráčov od 15 rokov do 20 mal obrovský potenciál.

FBC Stará Ľubovňa

Pred sezónou sme si vyšli po tréningu na posedenie, kde sme začali preberať redesign klubu. Po hodnách rozmýšľania a dohadovania sa sme sa nakoniec zhodli na tom, že ľubovniansky klub sa bude nazývať FALCONS. V ďalšej sezóne sme ukázali našu silu a v mnohých stretnutiach bol už náš mladý tím považovaný za favorita. Táto sezóna nám priniesla druhé miesto v Podtatranskej florbalovej lige. Tréningy pribúdali, hráči na sebe tvrdo pracovali. Povedali sme si teda, prečo neskúsiť niečo vyššie, prestížnejšie, náročnejšie, no v konečnom dôsledku florbalovejšie. Prihlásili sme sa do regionálnej súťaže VYM2, ktorú organizuje Slovenský zväz florbalu. Je to najnižšia oficiálna súťaž na Slovensku. Prihlásili sa do nej 4 mužstvá, a keďže systém každý s každým priniesol iba 6 zápasov, rozhodli sme sa pre hernú prax pokračovať aj v už vyššie spomínanej PFBL. Podtatranskú ligu ľubovniansky celok zvládol bez prehry a získal zlato. Vo zväzovej súťaži to už také svetlé nebolo, skončili sme na treťom, nepostupovom mieste.

Stretnutia raz za týždeň, kde sme si chodili zahrať. Veď to každý z vás pozná, rozhádzať hokejky na dve skupiny a hrať. Takto vyzerali naše tréningy prvé dva roky fungovania. Nečudo, že sme v sezóne 2016/2017 neobhájili medailové zastúpenie v lige. Avšak po neúspešnej sezóne, prišiel náš azda doposiaľ najväčší úspech. Tímu sa podarilo získať tretie miesto na turnaji v ďalekých Topoľčanoch. Slovenský pohár vo florbale sme navštívili pre zábavu a skúsenosti. Keby nám niekto povedal, že si z neho odnesieme cenný kov na krku, zjavne nikto by neveril. V základnej skupine sme skončili na poslednom mieste, sklamaní, no asi to bolo očakávané. Potom to však prišlo. Bojovnosť, tímovosť a koncentrácia nás posunula až na 3 miesto a sen sa stal skutočnosťou. Toto nás motivovalo a ukázalo nám, že na Slovensku sa dá preraziť aj keď sme sa tomuto športu nevenovali od útleho detstva. Začali sme sa na tréningoch venovať rôznym cvičeniam a modelovým situáciam zo zápasov. Prinieslo to ovocie.

FBC Stará Ľubovňa

Od roku 2015 sme sa posunuli vpred vo všetkých smeroch. Máme obšírnejší káder, väčšiu kvalitu, vychovávame si mladých hráčov. Zlepšili sme tréningy a mnoho ďalšieho. Dávame do toho obrovské množstvo času a energie. V sezóne 2019/2020 sme si dali za cieľ, rovnako ako rok predtým, postup do celoslovenskej Prvej ligy (M1). Tím hrajúci srdcom mal skvelo našliapnuté,  11 výhier z 13 zápasov … Všetko sa však zastavilo kvôli situácii s koronavírusom. 27.3.2020 však Slovenský zväz florbalu rozhodol, že medzi postupujúcimi do vyššej súťaže je aj náš klub, keďže sa v čase krízy a prerušenia súťaže nachádzal na prvom mieste.

Veríme, že naše úspechy, ako napríklad už spomínané tretie miesto v Topoľčanoch, strieborné medaile z Višňového či Kežmarku doplníme úspechom z Prvej ligy. Je pred nami dlhá cesta, no dáme do toho všetko!