Falcons Stará Ľubovňa | Florbalový klub

Prvoligový kolotoč sa pomaličky roztáča

Leto zbehlo ako voda a prvá florbalová liga sa pomaly ale isto vracia na palubovky. Svoje prvé dvojkolo započne už tento víkend. Poďme si teda zosumarizovať zmeny a novinky ktoré sa udiali počas leta.

Nové mužstvá aj zúženie ligy

V minuloročnej edícií prvej ligy ostal čierny peter v rukách Mútneho, Trnavy a Spišskej Novej Vsi. Do prvej ligy sa ale neprihlásil Žltý Sneh Košice a prekvapivo ani FBK Harvard Partizánske. Po postupe Capitolu do mužskej extraligy tak z trinástich mužstiev ostalo osem. Tie doplnili uspešné manšafty baráže – FBK Púchov a FPS Banská Bystrica. Mimo toho došlo aj k zmene – Devils Čadca sa presťahovali do Žiliny kde budú pôsobiť pod klubom Juventa Žilina. Zároveň sa práve Žilina stala našou ‚dvojičkou‘ s ktorou otvoríme novú sezónu prvej ligy.

Nový formát

Neplánované zúženie ligy prinieslo aj nový formát súťaže. Základná časť ostáva nepozmenená – odohrá ju každý s každým doma a vonku. Po základnej časti bude nasledovať Play-Off pre top 8 mužstiev, pre mužstvo umiestnené na 9. resp 10. sezóna končí. Z ligy sa zostupovať nebude, no v sezóne 2023 / 2024 by ju mali doplniť ďalší dvaja úspešní účastníci baráže z M2. Prvé mužstvo z prvej ligy už tradične postupuje priamo do extraligy, porazený finalista hrá baráž s predposledným mužstvom extraligy.

Zmeny v kádri

Ako býva zvykom, leto nie je len časom príprav na sezónu ale otvára sa aj prestupové okno. Falconi boli na prestupovom trhu aktívny a podpísali dovädna piatich hráčov. Zo Spišskej Novej Vsi k nám prišlo súrodenecké duo – bratia Holečkovci (Dominik a Patrik), z ATU Košice sa k nám vrátil Patrik Vasiľ a prestup spečatili aj bratia Letkovský (Jakub a Martin).

Príprava na sezónu

Príprava na sezónu bola intenzívnejšia ako po minulé roky. Falconi sa pravidlene stretávali na palubovke aj počas leta a riadnu letnú prípravu začali v auguste, čoho vyvrcholením bol turnaj Slovak floorbal cup. Tam sa Falconom podarilo postúpiť až do štvrťfinále kde ale vypadli s mužstvom Gykovy Stars. Okrem toho sa Falconi zúčastňovali aj tradičných letných turnajov – Summer floorbal cup v Prašiciach, kde doplnili káder turnajového mužstva IBK Galia a doniesli si odtiaľ bronzové medaily. Navštívili sme taktiež tradičný florbalový turnaj v Rožnove pod Radhoštem – Hornets cup, kde sme v oklieštenej zostave vypadli v osemfinále s neskorším finalistom – Reaktors. Nezabudlo sa ani na tradičné ‚miloturnaje‘ v Košiciach, odkiaľ sme si z oboch účastí doniesli pohár – raz za 3. miesto a raz po víťaznej šnúre hneď 1. miesto.

Pomedzi to ale prebiehala aj kodnično – herná príprava, ktorej sa zhostil Miroslav Žihala zo Sabinova, pod ktorého vedením naberali kondičnú ale aj hernú zložku. Počas letného obdobia sa riešila aj trénerska otázka ktorá už pozná svoju odpoveď, keď sa hlavným trénerom A mužstva stal Radovan Sekelský, ktorého si bližšie predstavíme v najbližších dňoch.

Celú prípravu na novú sezónu nám zhodnotil aj kapitán Falcons – Dominik Hudák :

Ako by si zhodnotil prípravu na novú sezónu ?
Príprava ani neviem kedy nám vlastne začala keďže sme trénovali od konca sezóny. Pritvrdili sme až začiatkom augusta kedy k nám prišiel Žigo (Miroslav Žihala) a pomohol nám s prípravou čo hodnotím veľmi pozitívne. Teraz finišujeme, prišiel nový trener čo mňa osobne najviac teší a verím, že postupne zlepšíme to čo nás trápilo minulú sezónu.

Aké su očakávania od novej sezóny ?
Určite sa chceme umiestniť lepšie ako minulú sezónu a medaila by bola najkrajšou odmenou za doterajšiu prácu.

Čo hovoríš na zmeny v kadri ?
Je to veľmi zložité. Odišla nám kostra tímu ktorá to tu celé v Ľubovni začala. Mena ako Štupo (Matúš Štupák), Živo (Jakub Živčák), Frivo (Jozef Frivaldský) a Jany (Ján Záleš) len tak ľahko nenahradíme. Na druhej strane sme do tímu priniesli hráčov ktorí, verím že splnia očakávania ktoré od nich máme. Dôležitou súčasťou bude postupne zapracovanie našich mladých hráčov. Dúfam že si to všetko sadne a budeme podávať výkony, ktoré nam prinesú víťazstva.