Falcons Stará Ľubovňa | Florbalový klub

Falconi na prvom výjazde proti Partizánskemu a Topoľčanom

Po rušnom týždni ktorý spôsobila pandémia koronavírusu padlo v stredu definitívne rozhodnutie ohľadom športových podujatí. Liga pokračuje naďalej, avšak bez divákov. Pre Falconov to teda znamená prvý výjazd na západ republiky kde sa stretneme s .

FBK Harvard Partizánske

Klub z partizánskeho vznikol v roku 2006. Od vzniku organizácie ju vedie Dušan Juríček. Pôvodne hokejbalový klub sa v roku 2011 preorientoval na Florbal, odkedy nielen rozšíril svoju hráčsku základňu, ale aj úspechy vo viacerých kategóriách. V súčanosti v klube pôsobí viac než 100 členov v mládežníckych, ženských a mužských kategóriách. Ide teda o tradičný florbalový klub, ktorý je od sezóny 2015 / 2016 stabilným účastníkom 1. florbalovej ligy mužov.

Partizánske v predošlých sezónach okupovalo prevažne strednú časť tabuľky, a vždy si zaistilo účasť v play off. V tej poslednej postúpilo do play off z 5. miesta, kde skrížilo hokejky s Floorball Academy Prešov. Po pomerne vyrovnaných zápasoch to bol však Prešov ktorý si zaistil účasť v semifinále, do ktorého už žiaľ pre pandémiu korona vírusu nenastúpil. Partizánske tak v nedohranej sezóne obsadilo 5. miesto, ktoré je za dobu jeho pôsobenia v 1. lige najvyššie dosiahnuté.

V minulej sezóne sa medzi bodových lídrov zapísali Ondejmiška Peter so 44 bodmi v 19tich zápasoch, Vlčko Dominik ktorý si pripísal 31 bodov v 23 zápasoch a TOP 3 bodovani uzatvára Botka Libor s 27 bodmi v 15tich zápasoch. Prvý menovaný v tejto sezóne oblieka aj dres extraligového ŠK Lido Bratislava v rámci striedavých štartov.

V aktuálnej sezóne nastúpili akademici zatiaľ iba proti svojej dvojičke a nášmu nedeľňajšiemu súperovi – Topoľčanom, proti ktorým prehrali 7:9. Káder Partizánskeho neprešiel výraznou obmenou, a v súčasnosti ho tvorí 23 hráčov z čoho sú dvaja brankári. Partizánske je známe najmä svojou aktívnou a rýchlou hrou, čím dokázalo potrápiť v minulej sezóne nejedného súpera. Na Falconov tak čaká veľká výzva a tažký súboj o prvé body v M1.

Fbo Žochár Topoľčany

Topoľčiansky klub pôsobí na florbalovej scéne od roku 2008. Vtedy klub pôsobil ešte pod názvom ŠK Rebels 91 Topoľčany, kedy hral prevažne nižšie súťaže a zúčastňoval sa florbalových turnajov. Dres žochárov obliekal dokonca aj brat našej hokejovej legendy – Emil Šatan, ktorý v klube pôsobil ako hrajúci tréner. Klub sa dokázal prebojovať do prvej florbalovej ligy mužov, a siahal po postupe do extraligy, ktorý im len tesne ušiel. Následne v roku 2015 prišlo k oddeleniu mužskej a ženskej divízie klubov, a vznikla Slovenská Športová Agentúra pod ktorou pôsobia Topoľčany dodnes.

„Nové“ Topoľčany  sa prvý krát objavili v prvej florbalovej lige v sezóne 2015 / 2016, kedy postúpili z prvej ligy s Partizánskym. Vtedy klub niesol názov Légia Topoľčany, no od sezóny 2016 / 2017 pôsobia pod doteraz nezmeneným názvom – Fbo Žochár Topoľčany. Počas svojej účasti v prvej lige sa im podarilo dva krát postúpiť do play off. Ich najväčším úspechom je 4. miesto zo sezóny 2018 / 2019, kedy vypadli v semifinále s neskorším víťazom – FBK Púchov.

Posledná sezóna nebola z pohľadu Topoľčian ideálna, pohybovali sa na hranici zostupu a play off, nakoniec sa však v poslednom dvojkole dokázali o 2 bodíky zachrániť, keď v poslednom zápase remizovali so FBC Predátor Sabinov 8:8, a práve Predátorov posunuli do zostupovej zóny. V nedohranej sezóne skončili na konečnom 9. mieste, o čo sa najviac pričinil Timotej Smutný ktorý v 22 zápasoch zaknihoval 45 bodov a Lukáš Kráľ ktorý v 22 zápasoch nazbieral 43 bodov. Druhý menovaný v minulej ale aj v tejto sezóne striedavo štartuje v extraligovom FK AS Trenčín.

V súčasnej sezóne Žochári odohrali zatiaľ jeden zápas proti Partizánskemu, proti ktorému zvíťazili v pomere 7:9. Bodovacie duo z minulej sezóny zaúradovalo aj v tej súčasnej – Lukáš Kráľ si pripísal 6 bodov za 2 góly a 4 asistenice, Timotej Smutný zasa 3 body za 3 góly. Topoľčany majú okrem produktívneho útoku aj istotu na brankárskom poste, kde už 5 rokov kryje svätyňu Topoľčian skúsený Marek Paulen, ktorý sa objavil aj v extraligovom FK AS Trenčín v rámci striedavých štartov, kde pôsobí aj túto sezónu.

Falconi chchú bodovať

Po úvodnom dvojkole ktoré sa hralo na domácej palubovke sú Falconi hladní po bodoch. Herné výpadky v zápase s Detvou resp. Dubnicou stáli Falconov cenné body do tabuľky, a tie sa pokúsia získať na palubovke Partizánskeho a Topoľčian.

Úvodné dvojkolo nám ukázalo nielen naše medzery v koncentrácií, no aj skutočnosť, že intenzívna letná príprava sa vyplatila. Družstvá v M1 sú fyzicky pripravenejšie než tie ktoré pôsobili v regionálnej lige, majú omnoho viac skúseností čo bolo v úvodných zápasoch vidieť a ukázali sa nakoniec ako zlomové.

Staroľubovňančania však zo súbojov odišli so vztýčenými hlavami, a vyrážajú na západ s jasnou misiou – bodovým ziskom. Do zápasu by mala zasiahnuť aj najnovšia akvizícia Falconov – Viliam Ševc ktorý k nám prichádza z extraligového FK Florko Košice. Vilo si už prvú ligu skúsil v drese dnes už neexistujúceho FBC Red Wings Košice, kde pôsobil aj s našim spoluhráčom Marošom Jakubčom. Vilo patril v prvej lige medzi bodových lídrov mužstva, v 25 zápasoch nazbieral 34 bodov za 22 gólov a 12 asistencií.

Rozhovor nielen s Vilom, ale aj s našimi ďalšími akvizicíami – Lukášom Horváthom a Adamom Školským Vám prinesieme čoskoro v samostatnom článku na našom webe.

Držte Falconom palce na ceste za prvými bodmi v prvej florbalovej lige mužov.