Falcons Stará Ľubovňa | Florbalový klub

Prvá liga už túto sobotu

Oproti ostatným súťažiam má prvá liga štart naplánovaný o týždeň neskôr. Okrem mužskej, ženskej a juniorskej extraligy, stihli zápasy odohrať aj naši starší žiaci (6:5 proti Žltému snehu Košice) a dorastenci (2:17 proti FK Florko Košice). Prvá liga mužov sa podobne ako juniorská extraliga hrá na dvojzápasy – okrem vložených zápasov s „dvojičkami“ sa teda hrá vždy v sobotu a v nedeľu. Dvojičky pre túto sezónu boli vybrané následovne :
Falcons Stará Ľubovňa a Žltý sneh Košice,
TEMPISH CAPITOL Floorball Club a VŠK PdF UK Hurikán Bratislava,
ŠK Victory Stars Dubnica nad Váhom a DTF Team Detva Joxers,
Devils Čadca a FBK RAptORs,
Žatva 90 Dolný Kubín a FBK Hornets Mútne,
FBC White Eagles Bratislava a ŠK Slávia SPU DFA Nitra
a poslednou dvojičkou je
FBK Harvard Partizánske a FbO Žochár Topoľčany.

Čaká nás teda nielen viac než dvojitá porcia zápasov ale aj omnoho viac cestovania a menej času na regeneráciu.

Intenzívnejšia letná príprava

Začiatok sezóny sa neúprosne blíži, čo znamená, že letná príprava je pri konci. Tohtoročná príprava bola omnoho viac intenzívnejšia než tie vlaňajšie po minulé roky. Začala už pri prerušení ligy z dôvodu korona krízi v apríli. Falconi trénovali individuálne na svojej fyzičke, alebo plnili „Falcoro výzvy“. Po neskoršom uvoľnení opatrení sme začali trénovať aj spoločne mimo halu, pričom sme cielili na kondičnú pripravenosť jedincov. Začiatkom leta sme však už s radosťou vybehli na palubovku, kde sme doťahovali kondičné tréningy a pomaly začali cibriť palicovú techniku a herný systém.

Herné tempo sme prvykrát okúsili na prestížnom Hornets cup v českom Rožnove pod Radhoštem. České florbalové ligy sú v porovnaní s našimi o dosť rýchlejšie, technickejšie a pripravenosť hráčov je taktiež na vysokej úrovni. Aj napriek tomu sa nám podarilo odohrať vyrovnané zápasy proti mužstvám ktorých dresy obliekali aj superligisti a prvoligisti našich západných susedov.

Falconom sa teda naskytlo prvé pomyselné zrkadlo, ktoré im ukázalo muchy na ktorých musia zapracovať. Okrem výdrže a výbušnosti spodných končatín sme individuálne trénovali aj silovo, no najmä kondične. Po sérií tvrdých tréningov sme absolvovali dva prípravné zápasy proti extraligistom z Prešova. Prvý zápas nám ukázal že je potrebné bojovať počas celého zápasu, premárnené vedenie 4:1 a výsledná porážka 6:11 bola ukážkou nielen lepšej mentálnej pripravenosti súpera, no najmä o dravosti. V odvete ktorú sme hrali v Prešove sme už hrali vyrovnanejší a koncentrovanejší florbal, skúsenosť súpera sa ukázala najmä v presilových hrách a v zlomových častiach zápasu. Po riadnom hracom čase svietilo skóre 6:6, v doplnkových nájazdoch boli úspešnejší domáci. Cenné skúsenosti si ale berieme aj napriek dvom porážkam, progres bol na hráčoch bádateľný, rovnako ale aj nedokonalosti.

Bodkou letnej prípravy bol turnaj v Košiciach, kde sa nám potvrdilo staré známe „ak nehráš 60 minút – nevyhráš“. Úvod turnaja Falconom vôbec nevyšiel, najskôr prehrali 3:1 proti Shooters a potom prišla facka proti Fbc Jj tvorený prevažne extraligistami z Košíc – 7:0. Bolo treba trochu pritvrdiť aj v šatni, a zdá sa, že slová trénera Štupáka dopadli na úrodnú pôdu – v odvete Falconi porazili Shooters 7:2 a proti Fbc Jj prehrali len tesne 3:2. V play-off sa opäť ukázal „prešovský komplex“ keď sme po prvom polčase vyhrávali proti neskoršiemu finalistovi FBC A4ka Mikuláš Prešov už 4:0, no nastal opäť herný výpadok a zápas sme nakoniec prehrali 4:5sn. Turnaj sme zavŕšili záverečným triumfom nad FBC Shooters v pomere 3:0, a obsadili sme tak konečné 5. miesto.

Letnú prípravu takto zhodnotil tréner Matúš Štupák : V ramci prípravy sme absolvovali 2 dôležité a kvalitatívne najnáročnejšie turnaje. Ten prvý bol ešte z úvodu prípravy v čechách, ktorý aj napriek vypadnutiu hodnotím pozitívne, keďže turnaj bol obsadený prevažne tímami zložených z hráčov z prvých dvoch najvyšších českých súťaží a dokázali sme hrať vyrovnanú partiu aj proti tým najlepším tímom. Druhý turnaj sme absolvovali v Košiciach, ktorý bol zároveň záverom našej prípravy. Na tomto turnaji sme odohrali niekoľko veľmi dobrých zápasov no zároveň aj zápasy kde sme úplne vybuchli. Podávali sme nevyrované výkony a častokrát sme si sami prehrali zápasy naším nezodpovedným prístupom.

V prvom dvojkole krst ohňom

Falconi zažijú v prvom dvojkole prvej florbalovej ligy mužov doslova krst ohňom. V sobotu 19.9.2020 o 18:00 nastúpia proti jednému z popredných tímov M1 – DFT Team Detva Joxers. Ako sme už spomínali, Detva patrí medzi každoročných ašpirantov na postup, a inak tomu nebude ani v tomto ročníku. Hneď v druhom kole ktoré sa hrá v nedeľu sa postavíme mužstvu ŠK Victory Stars Dubnica, ktorá sa síce zdržiavala v dolnej polovici tabuľky, avšak aj napriek tomu dokázala potrápiť súperov svojím florbalom. Ide každopádne mužstvo skúsenejšie ako to naše, a tak budu musieť Falconi zo seba vydať maximum, aby si pripísali body do tabuľky.

Okrem súbojov na staroľubovnianskej palubovke sa uskutočnia aj zápasy ostatných mužstiev. Kompletný prehľad 1. resp 2. kola si môžete pozrieť v infografike :

Zmeny v prvej lige

Oproti predošlým prvoligovým sezónam bude mať tá nastávajúca niekoľko zmien. Tou prvou a najpodstatnejšou je počet účastníkov – liga sa rozšírila až na 14 mužstiev, z toho je 6 nováčikov – okrem Falconov je to aj ŠK Slávia SPU DFA Nitra, TEMPISH CAPITOL Floorball Club, Žatva 90 Dolný Kubín, FBK Hornets Mútne a FBC White Eagles Bratislava. Naopak, ligu opustila FBC 11 Trnava ktorá postúpila do extraligy, Floorball Academy Prešov ktorý predal licenciu Mútnemu, FBC Predator Sabinov a ŠK Juventa Žilina ktoré z M1 vypadli, a zvyšné voľné miesta zaplnili FBC White Eagles Bratislava (namiesto Serede) a ŠK Slávia SPU DFA Nitra (namiesto Púchova).

Ďalšou výraznou zmenou je herný systém, avízované rozdelenie ligy na východ a západ sa po hlasovaní klubov nakoniec neuskutoční, a prvá liga tak bude celoslovenská. Hrá sa dvojkolovo (každý s každým), raz doma a raz vonku. Prvých 8 mužstiev postupuje do play-off, kde si prvé tri mužstva vyberajú súpera spomedzi mužstiev umiestnených na 5. až 8. mieste. Mužstvá ktoré základnú časť ukončia na 9. , 10. a 11. mieste si zaistia prvoligovú príslušnosť aj v ďalšej sezóne a mužstvá umiestnené na 12. , 13. a 14. mieste vypadávajú do M2 príslušného regiónu.

Ďalšou vítanou zmenou sú predĺženia resp. nájazdy. Počas minulých sezón si mužstvá v prípade remízy pripísali do tabuľky po 1nom bode. V tejto sezóne však bude po riadnej hracej dobe v prípade remízy nasledovať 5 minútové predĺženie, a pokiaľ sa v ňom nerozhodne tak na rad prídu samostatné nájazdy. Víťazné mužstvo si napokon do tabuľky pripíše 2 body a porazené 1 bod.

Ciele Falconov

Keďže postupujeme o level vyššie, menia sa aj naše ciele do sezóny. Ten minuloročný – postup – sa nám aj napriek skrátenej sezóne podarilo dosiahnuť. Čaká nás nielen vyššia intenzita zápasov, ale aj náročnejšie zápolenia proti skúseným mužstvám a omnoho viac cestovania. Čo si od nasledujúcej sezóny sľubujú Falconi ?

Dominik Hudák (Kapitán mužstva) : Vybojovali sme pre Starú Ľubovňu kvalitnú celoslovenskú súťaž a je to len výsledok toho ako cieľavedomo sme si šli za postupom. Verím že budeme konkurencieschopný aj v prvej lige. Ľubovňu čakajú kvalitný súperi a dúfam že pritiahneme svojimi výkonmi aj nových priaznivcov a spolu sa budeme baviť Florbalom.

Matúš Štupák (Tréner) : Do sezóny vstupujeme ako nováčik, je to naša prvá sezóna v M1ke a sme plní očakávaní. Určite by bolo krásne keby sa nám podarilo dostať do play off, ale my musíme ísť od zápasu k zápasu a podávať vyrovnané výkony počas celej sezóny. Ak sa nám toto podarí, tak potom môžme pomýšľať nad play off.

Jakub Živčák : Túto súťaž som si zahral už vlani keď som bol na striedavom štarte v Sabinove. Liga je rýchlejšia, fyzicky omnoho náročnejšia. Na druhú stranu, je to liga, kde vie prvý padnúť s outsiderom. Musíme bojovať ak
chceme pomýšľať na vyššie priečky. Kvalitný tím jednoducho nestačí, musíme si to oddrieť od tréningu k tréningu, od zápasu k zápasu. Ja mám chuť bojovať za tento tím, za logo ktoré nosím na hrudi. Ale to budeme musieť všetci. Len jednota kolektívu prináša úspech.

Patrik Koleno : Nesmierne sa teším na prvé zápasy. Som rád že sme sa prebojovali do M1. M2 bola oproti tomu len taká príprava na skutočné výzvy. Budeme mať možnosť hrať proti tímom z celého Slovenska ktoré sú v lige už zopár rokov a niektoré si skúsili aj extraligu. My ako mladý tím (až na mňa 😂) sa máme ešte čo učiť a práve takéto zápasy potrebujeme. Podľa mňa toto mužstvo určite patrí do M1 a záleží už len na nás ako sa vysporiadame s prvou sezónou.

Vladimír Pacola : Očakávania z mojej strany sú skôr triezve a bližšie realite. To znamená, že by sme mohli zabojovať o play off a dúfam, že sa pokúsime poriadne potrápiť súperov, a nie byť len do počtu. Aj keď si som vedomý, že ja vo svojom veku budem musieť zabrať podstatne viac ako spoluhráči, budem sa snažiť byť ako tak platným a užitočným strážcom svätyne Falconov. Po operácií ktorú som absolvoval v lete to so mnou ešte nieje 100%né po zdravotnej stránke, ale dám do toho všetko. Chalani z tímu sú skvelí a viem, že sa bude dať na nich spoľahnúť.

Martin Genčúr : Sme nováčik súťaže a určite to nebudeme mať ľahké. Aj napriek tomu si myslím, že v m1 zahráme vyrovnané partie. Našu kvalitu sme ukázali na rôznych predsezónnych turnajoch a v prípravných zápasoch kde sme ešte ladili systém a formu. Cieľom je určite udržanie sa, postup do play-off by bol čerešničkou, no najmä sa zviditeľniť  na florbalovej mape Slovenska sympatickými výkonmi a robiť dobre meno mestu.

Maroš Jakubčo : Čaká nás nová výzva. Po dvoch rokoch v regionálnej súťaži sa nám podarilo Ľubovňu dostať na celoslovenskú florbalovú mapu. Je len a len na nás a našom prístupe ako sa ponúknutej šance chopíme. Každý súper je hrateľný, musíme ale aj tak ku každému pristúpiť so zdravým rešpektom, a bojovať po celých 60 minút počas celej sezóny. Máme za sebou kvalitnú letnú prípravu a dúfam, že vynaložené úsilie dokážeme zúžitkovať do čo najlepšieho výsledku.

Michael Krajňák : Nebudeme to mať ľahké. Bude to oveľa väčší boj ako bol v M2, ale myslím si že s poctivou prípravou a tvrdými tréningami si môžme nárokovať na čo najlepšie výsledky. Verím, že každý z nás k tomu pristúpi zodpovedne a v lige podá svoj najlepší výkon.

Ján Záleš : Mali sme celkom pestrú letnú prípravu, predĺženú korona krízou, ktorá bola najprv individuálna a po uvoľnení opatrení spoločná. Ja osobne som to zobral poctivo a snažil sa hlavne fyzicky čo najlepšie pripraviť, keďže nás čaká náročnejšia sezóna. Verím že sa chytíme úvodu sezóny a nedopustime prvú prehru na domácom ihrisku v histórii klubu. Zároveň ak nezaspime úvod, tak verím že sa prebojujeme do play off.

Jozef Frivaldský : Nemám žiadne prehnané očakávania, všetko závisí od hráčov ako k tomu pristúpia a koľko tomu obetujú. Dôležité bude zachytiť úvod sezóny, najmä výjazdy, nech potom nenaháňame body na poslednú chvíľu. Neviem odhadnúť ako sezóna bude prebiehať teraz, je tam predsa veľa nováčikov no každopádne dúfam že domáce prostredie dokážeme čo najviac zúročiť v bodové zisky.