Menu Zavrieť

Historická udalosť bez príchute bodov

19. september je dňom, kedy sa v Starej Ľubovni odohral historický prvý zápas v prvej lige mužov. Do stánku domácich Falcons pricestovali hráči tímu DTF team Detva Joxers. Náročný súper hneď v prvom kole. Toto malo preveriť, ako na tom hráči zo severu Spiša vlastne sú. Začiatok sezóny symbolicky odpískal primátor mesta Stará Ľubovňa Ľuboš Tomko. Pár sekúnd na to však už šlo o všetko. Prvá tretina bola opatrná z oboch strán. Aj hostia aj domáci nastavili podobný štýl napádania, napadalo sa vysoko, hráči Detvy chodili až poza bránu domácich. Rozdiel však bol ten, že hostia sa častokrát lopty zbavovali, zatiaľ čo Sokoli sa snažili aj pod tlakom konštruktívne rozohrať. Dlho sa hralo bez gólu, ten sa však podarilo vstreliť najprv hosťom, keď sa necelé 4 minúty pred prvou prestávkou presadil Daniel Sabo. Prvá tretina sa takým stavom aj skončila – 0:1.

Druhá tretina začala omnoho otvorenejšie a útočnejšie. Aktivita domácich rezultovala do 5 minútového vylúčenia na strane Detvy za hru vysokou hokejkou do tváre nášho kapitána Hudáka. Falconi dokázali ponúknutú presilovú hru využiť – presadil sa Jakub Roman po asistencií Patrika Vasiľa. Falconi pokračovali v presilovej hre, avšak hostia šikovne vystihli rozohrávku Falconov a z protiútoku vrátil vedenie hosťom Púpala. Druhá tretina priniesla vyrovnaný florbal a tak sa po druhej siréne šlo do šatní za stavu 1:2 pre hostí. Dravci zo severu chceli dohnať jednogólové manko, a pobiť sa o prvé body v prvej lige. Otvorili však svoju hru čo skúsený hostia využili, a aj vďaka dôraznému napádaniu dokázali streliť ďalšie 3 góly – postupne sa presadili Sabo, Mikuš a znova Sabo.

Falconi zapli na vyššie obrátky, hrali ofenzívnejšie a miestami predvádzali nádherné kombinácie. O prvé zníženie sa postaral Živčák, na ktorého vzápätí nadviazal menovec Roman. Falconi v závere zápasu skúsili hru bez brankára, no podpoľanci zatiahli roletu a tak sa zápas skončil za stavu 6:4, a tak si body odniesli hostia.

K zápasu sa vyjadril aj gólman Vladimír Pacola, ktorý bol kabínou vyhlásený za hráča zápasu: Na zápas sme sa tešili a boli plný očakávania. Na urastených “detviancov” sme vybehli bez rešpektu. Plnili sme všetko, čo sa hovorilo v šatni pred zápasom. No bohužiaľ sme inkasovali ako prvý. Nehrali sme vôbec zle, ale niekoľko menších chybičiek sa nám vypomstilo. Prvé dve tretiny sa to bolo celkom vyrovnané, no začiatok tretej nám ušiel. A nepodarilo sa ani mne pomôcť k obratu. Prejavila sa väčšia skúsenosť a vyzretosť súpera. Snáď sa z toho do budúcna poučíme a budeme obozretnejší v ďalších dueloch. Stále sa máme čo učiť a tak to bude od zápasu k zápasu len a len lepšie.

Chuť si Falcons chceli napraviť súbojom proti Dubnici, ktorá v sobotu uspela na palubovke Žltého Snehu. Zápas so začiatkom o štrnástej hodine pôsobil fair-play dojmom. Vedenia sa domáci ujali v piatej minúte po dorážke Vasiľa. O pol minúty na to však rýchly štart domácich pribrzdil faul Jakubča, ktorého arbitri zápasu poslali na tresnú lavicu. Prvá oslabovková formácia domácich však nezaháľala, a náskok navýšila. Vasiľ vystihol rozohrávku Dubnice a v samostatnom nájazde si vychutnal brankára hostí. Hostia však zanedlho dokázali znížiť, keď po krásne odohranej štandardnej situácii zakončil do poloodkrytej brány Káčer. O vyrovnanie sa tri sekundy pred polovicou prvej tretiny postaral Blažej. Vedenie vrátil domácim Jakubčo, ktorý z prvej zakončil po prihrávke od Genčúra. Zápas sa však začal lámať príliš skoro. Zlú križnú prihrávku domácich zachytil reprezentant Bulko, ktorý z polovice vyslal nepríjemný príklep – 3:3. Dve minúty na to sa rovnaký hráč presadil aj strelou z otočky od mantinelu, a domáci po prvýkrát v zápase prehrávali. Druhú presilovú hru využili hostia po vylúčení Šatalu. Madaj zakončil z voleja po žabke od Blažeja.

Prostredná časť začala aktivitou domácich, ktorý sa usilovali o zníženie. To sa im podarilo po dvanástich minútach tretiny, keď sa presadil zo štandardnej situácie Živčák, ktorého strela zapadla pod brvno najmä vďaka cloneniu Horvátha. Do konca tretiny sa presadili oba tímy ešte raz. Najprv presne zakončil Blažej, a sedem sekúnd pred záverečným hvizdom premenil štandardnú situáciu Vasiľ, čím dovŕšil hattrick.

Do tretej tretiny šli Sokoli s cieľom duel otočiť. Prvý sa však presadili hostia a to Falconov zlomilo. Dubnica pridala ďalšie dva góly a zdalo sa, že je po zápase.

Sedem minút pred koncom sa však naskytla možnosť presilovej hry po faule Pšenáka. Po 30 sekundách ju zúžitkoval Šatala po ukážkovej asistencií od Štupáka. Domáci chytili druhý dych, pár striedaní na to znižoval urastený Roman. Aj napriek enormnému tlaku zo strany domácich a záverečnej powerplay sa však Falconom už gól streliť nepodarilo, a tak sa zápas skončil 7:9 v prospech Dubnice.

Zápas proti ŠK Victory Stars Dubnica nad Váhom zhodnotil hráč zápasu, trojgólový Patrik Vasiľ: Zápas sme začali dobre, keď sa nám hneď v úvode podarilo vstreliť dva rýchle góly. Avšak, s týmto vedením sme sa uspokojili a najlepší hráč Dubnice Bulko nám robil problémy – nevedeli sme si ho pokryť. Nemyslím si, že sme hrali svoj najlepší florbal. Bolo to vidieť najmä v pasáži, kde sme dostali tri rýchle góly a to sme už potom nestihli dohnať. Dúfam, že sa tekéto herné výpadky pominú. Fanúšikom ďakujem za podporu, boli skvelí.

Aj kapitán Dominik Hudák sa vyjadril k víkendovým zápasom: Myslím že výkon nebol vôbec zlý či už proti Detve alebo Dubnici. Bol to náš prvý víkend v prvej lige a myslím si, že práve preto nemáme ani bod z týchto zápasov. Verím že sa poučíme z výpadku ktorý sme mali v oboch zápasoch a budeme na ihrisku pôsobiť v ďalších zápasoch vyspelejšie a prispôsobíme našu hru tak, ako to budeme v zápase potrebovať. Myslím si že sme ukázali že patríme do prvej ligy a dúfam, že z prvého výjazdu donesieme nejaké body.

Falcons Stará Ľubovňa 4:6 DTF Team Detva Joxers

Góly domácich : Jakub Roman 2, Živčák, Rusnáček
Asistencie : Štupák 2, Vasiľ, Šatala
Zostava : Pacola, Kromka – Štupák, Vasiľ, Koleno, Hudák, Urban – Rusnáček, Živčák, Babjarčík, Roman, Šatala, Záleš, Genčúr, Jakubčo, Krajňák

Falcons Stará Ľubovňa 7:9 ŠK Victory Stars Dubnica

Góly domácich : Vasiľ 3, Jakubčo, Živčák, Šatala, Roman
Asistencie : Štupák 2, Rusnáček 2, Genčúr, Vasiľ
Zostava : Pacola, – Štupák, Vasiľ, Koleno, Hudák, – Rusnáček, Živčák, Horváth, Roman, Šatala, Záleš, Genčúr, Jakubčo, Krajňák