Falcons Stará Ľubovňa | Florbalový klub

Patrik Koleno : Našiel som skvelú partiu s ktorou je radosť hrať

V štruktúrach Falcons pôsobí od sezóny 2017/2018. Dynamický obranca s bohatou klubovou aj reprezentačnou históriou v nasledujúcej sezóne oblečie opäť dres s Falconom na hrudi. Bude to pre neho už 4. sezóna v našom klube a jeho osobné aj klubové ambície sú len tie najvyššie. V dnešnom článku sme si pozvali na rozhovor nášho najskúsenejšieho hráča s čislom #6 Patrika Kolena.

Ahoj Paťo. Skús nám nejako zhrnúť svoje florbalové začiatky.

Písal sa mileniálny rok 2000. Pôvodne hokejbalové mužstvo bolo pozvané na turnaj vo florbale, kde prišiel Dragons Bratislava odprezentovať a ukázať nám florbal do Košíc. Priniesli bránky a všetko potrebné vybavenie, keďže v Košiciach dovtedy o florbale ani nechýrovali. Nastúpili proti sebe Dragons Bratislava , fakulty technickej univerzity a výber zo spomínaného mužstva pod názvom ATU Košice. Odohrali sme v celku skvelý turnaj keď sme skončili na druhom mieste práve pred Dragons Bratislava.

Vznikol teda nový klub ATU. Skús zaloviť v pamäti a popísať svoje pôsobenie v ňom.

2002/2003 bola premiérová pre ATU v mužskej florbalovej extralige (vtedy ešte Slovak Floorball Tour). Keď ma pamäť neklame, extraliga sa dovtedy hrala turnajovým spôsobom, kde sa stretli mužstvá z celého slovenska a súperili o majstrovský titul. V konkurencií 14tich mužstiev sme obsadili bronzovú priečku. V nasledujúcej sezóne 2003/2004 sme obsadili druhé miesto po dosť smolnom závere. Majstrovský titul nám ušiel len o 2 bodíky. Na to že sme boli nový klub sme však za 2 sezóny pôsobenia stále brali medaily. A to bol len počiatok našej cesty ktorú ATU ťahá úspešne do dnes. V nasledujúcich sezónach nastala „doba bronzová“ keď sme tri sezóny po sebe získali bronzové medaily.

V ATU som pôsobil do sezóny 2011, popri čom sa okolo mňa vystriedalo mnoho bývalých aj súčasných reprezentantov – Rezanina, Gál, Pelegrin, Bratia Dudovičovci (Peter a Juraj ml.). Spolu s nimi som pôsobil aj v reprezentácií kde sme prakticky tvorili identickú 1. formáciu z ATU.  V extralige sme taktiež dominovali čo sa odrazilo aj na klubových úspechoch. Celkovo som tak s klubom získal 5 bronzových a 1 striebornú priečku.

Slovenská florbalová reprezentácia
Patrik Koleno v drese reprezentácie, čislo 6 vpravo dole

Ku klubu ATU máš blízko aj dnes, aký je tvoj aktuálny vzťah s nimi ?

S hráčmi ATU sa aktuálne pripravujem individuálne, s chalanmi si stále super rozumieme a sem tam ich zájdem pozrieť na zápasy. Každoročne organizuje klub aj zápas „starí vs mladí“ kde hrajú starí hráči ATU aj odídenci dnešnej generácie (Rezanina, Dudovič, Čonka-Skyba a pod.) proti súčasnému kádru ATU. S Jurajom Dudovičom ml. s ktorým som donedávna pôsobil aj v podtatranskej florbalovej lige a v súčasnosti chodíme na veteránske turnaje. V minulej sezóne som dokonca mohol po rokoch znova obliecť dres ATU v mužskej extralige, keď ich trápila obrovská maródka. Žiaľ, prestupový poriadok nepustil, a tak tam šiel len Dudo (Juraj Dudovič ml.).

Spomínaš veteránske turnaje. Avšak keď sa na teba pozrieme na ihrisku, stále si o krok napred pred našimi „mlaďasmi“. Je tvoje tajomstvo v letnej príprave ? Trénoval si nejako individuálne aj po ukončení tvojho pôsobenia v ATU ?

Po ukončení môjho pôsobenia v ATU som mal cca 4 ročnú pauzu od florbalu. Netrénoval som nijako špecificky, sem tam som si zašiel zabehať alebo na bicykel. V tom období ma kontaktoval Juraj Dudovič ml. , či by som si nechcel skúsiť podtatranskú florbalovú ligu za mužstvo Legendy Spišské podhradie. Povedal som si, že by bolo fajn skúsiť si nejakú nižšiu súťaž, a tak som na túto ponuku kývol. Tam som prvýkrát uvidel aj mužstvo Starej Ľubovne, v tom čase ešte FBC Stará Ľubovňa.  Florbal mi v PFBL znova zachutil, a zmocnila sa ma túžba pokračovať ďalej. Počas druhej sezóny PFBL som prestúpil už ku Falconom, keďže ma lákala ich výzva ísť vyššie a vyššie. 

Paťo Koleno
Patrik Koleno v drese Legiend Spišské podhradie v pfbl

Spočiatku sme okrem PFBL chodili aj na rôzne turnaje (Slovenský pohár v Púchove a Topoľčanoch). Od sezóny 2018/2019 sme pôsobili aj v M2 až keď sa nám v tej súčasnej aj napriek COVIDu podarilo postúpiť. V spomínanej sezóne 2018/2019 sme získali aj majstrovský titul v PFBL bez jedinej prehry, avšak v M2 sa nám až tak nedarilo. Doplatili sme na neskúsenosť, avšak, bol to pre nás skvelý odrazový mostík do ďalších bojov.

Už keď sme pri M2, vidíš ako skúsený harcovník progres medzi dvoma sezónami v M2 ?

V tej prvej sezóne sme doplatili na spomínanú neskúsenosť, chalani neboli pripravení psychicky a fyzicky na takúto úroveň súťaže. Mali sme proti sebe skúsených hráčov z FAP, a hokejbalistov z Kežmarku. Bolo ťažké sa v lige etablovať aj kvôli nízkemu počtu zápasov. Veľkým plusom poslednej sezóny bola väčšia porcia zápasov, vedeli sme do čoho ideme a tak sme kládli dôraz aj na fyzickú prípravu, obrovským prínosom bolo zavedenie systému hry na ktorom sme pracovali prakticky od začiatku sezóny. Zúročili sme to v kľúčových zápasoch, keď sme dokázali súperov predčiť nie individuálne, ale herne ako tím. Progres je vidieť na celom mužstve a pevne verím že budeme napredovať aj naďalej v M1.

Ďalšia sezóna bude určite náročnejšia, zintenzívnil si nejako aj ty svoju letnú prípravu ?

Určite áno. Rozdiel medzi regionálnou M2 a celoštátnou súťažou je obrovský. Čaká nás väčši počet zápasov ako aj intenzita zápasov. Mužstvá sú viac fyzicky pripravenejšie, hraje sa tvrdší, technickejší a rýchlejší florbal, na ktorý mužstvá z M2 nie sú zvyknuté. Bude to teda pre nás veľká výzva. Vzhľadom na to sa tomu prispôsobila aj moja letná príprava, makám na sebe omnoho viac, zameriavam sa na kondíciu a výbušnosť, okrem behu a cvičení drillujem aj na bicykli a zdolávam okolité kopce. Čo sa týka palicovej techniky a herného systému, zatiaľ som tomu nevenoval pozornosť, keď že sa viac sústredím na fyzický aspekt. Chalani už zahájili prípravu v Ľubovni, ja sa zatiaľ pripravujem individuálne aj s mužstvom ATU Košice.

Michal Dudovič
Spoločná príprava s reprezentantom Michalom Dudovičom

Na čo by sa mali Falconi počas letnej prípravy zamerať ? Sú nejaké prvky na ktorých by mali zapracovať ?

Musíme sa zamerať najmä na fyzickú kondíciu, keď že, ako som spomenul, zápasov je viac a sú náročnejšie. Počkáme si ešte na rozlosovanie M1, ale pravdepodobne nás čakajú dvojzápasy počas soboty aj nedele. Po technickej stránke sme na tom myslím dobre, avšak vždy je čo vylepšovať. Musíme byť agresívnejší a razantnejší, najmä v presilovkách, na lopte aj mimo nej.

Plánuješ sa zúčastniť nejakých letných turnajov ?

Samozrejme, to patrí k príprave. Hoci turnaje na začiatku leta sú viac o oddychu a zábave, zoceľovaní partie než o výsledkoch.  Ku koncu leta však už netreba brať nič a ľahkú váhu a nasadiť zápasové tempo. Vrchol prípravy by mal byť na Cassovia Open tuto v Košiciach, kde sa ukáže naša pripravenosť na sezónu.

Patrik Koleno
Paťo Koleno v zápase proti Michalovciam

Čo je pre teba ako Košičana hlavnou motiváciou hrať za Starú Ľubovňu ?

Ako som už spomínal, v podtatranskej lige som narazil na tento tím a veľmi sa mi páčil ich herný prejav a pripomenulo mi to naše začiatky v ATU. Florbal mi znova zachutil a chcel som sa posunúť opäť vyššie a tak som požiadal o prestup. Som veľmi rád že im môžem odovzdať skúsenosti ktoré som počas svojej kariéry nazbieral. Našiel som opäť skvelú partiu s ktorou je radosť hrať.

Ako dlho ešte plánuješ hrať florbal?

Pokiaľ mi budú nohy stačiť(smiech). Je to ťažká otázka. Predsa už som starší oproti mojim spoluhráčom aj súperom. Aj preto v príprave na ďalšiu sezónu pristupujem oveľa zodpovednejšie. Musím na sebe viac makať(smiech). Viem si predstaviť ukončenie kariéry s Falcons v extralige.

Aké sú tvoje osobné ciele do ďalšej sezóny ?

Určite podávať dobré výkony aby som čo najviac pomohol tímu. Bol by som rád keby sme si tu M1 udržali keď že tento tím na to má. Bolo by veľkým sklamaním keby sme vypadli späť do regionálnej súťaže.