Falcons Stará Ľubovňa | Florbalový klub

V oboch sezónach VYM2 sa stal našim najproduktívnejším hráčom. Vyskúšal si už MEX v drese FBC Mikuláš Prešov a v minulej sezóne aj M1 v drese FBC Predator Sabinov. V tej nasledujúcej už však bude urastený útočník brázdiť prvoligové ihriska s Falconom na hrudi. Reč je o našom útočníkovi s číslom #81 Dávidovi Rusnáčekovi, ktorého sme si počas letnej prestávky pozvali na rozhovor.
Ahoj Dávid. Skús zhodnotiť túto sezónu z pohľadu nášho mužstva.
Táto sezóna bola pre náš tím úplne iná ako tá predtým. Veľmi príjemne nás prekvapilo, že sa prihlásilo viac tímov a tešili sme sa na zápasy s nimi. Taktiež sa zvýšil počet zápasov, vďaka ktorým sme sa mohli celý čas zlepšovať a makať na veciach, ktoré nám až tak nešli. Náš klub získal veľa skúseností, či už sa to týka hernej alebo organizačnej stránky. Myslím, že bolo viditeľné aj zlepšenie oproti predošlému roku. Sezóna predtým bola z môjho pohľadu len taká oťukávacia, nikto nevedel, do čoho ide, ako to bude vyzerať. Až v ďalšej sezóne sa ukázal obrovský pokrok. Začali sme hrať systém, ktorý sme trénovali a tiež sme sa zlepšili kombinačne. Skrátene povedané, konečne sme začali hrať FLORBAL!
Čomu pripisuješ spanilú jazdu v M2 ? Čo nás naopak zbrzdilo v zápasoch s Prešovom a Kežmarkom ?
Som veľmi rád, že sa nám túto sezónu podarilo vyhrať tak veľa zápasov. Všetko sa odrážalo od tvrdej práce na tréningoch a hlavne od chuti, s ktorou sme hrali. Všetky zápasy, ktoré sme vyhrali boli ukážkou toho aká skvelá partia „spoluhráčov“, kamarátov v tíme sme. Zápasy s Prešovom a Kežmarkom boli jediné, ktoré sme prehrali a veľmi nás to mrzelo.
S Prešovom to bolo asi najlepšie stretnutie po florbalovej stránke. Pekné akcie, góly a súboje, jednoducho všetko, čo k tomu patrí. Súper bol naozaj dobrý a mal aj viac šťastia ako my, čo sa nakoniec odzrkadlilo na výsledku. Naopak zápas s Kežmarkom bol naozaj smolný. Dlho sme hrali vyrovnanú partiu, ale potom prišiel zbytočný trest a zápas sme už nestihli zvrátiť do úspešného konca. Na druhej strane Kežmarok bol veľmi dobre pripravený.
Bola VYM2 lepšia/ vyrovnanejšia ako predchádzajúci rok ? Pomohla účasť rezervy Mikulášu Prešov v tejto sezóne ?
Tohtoročnú sezónu hodnotím určite ako lepšiu. Ako som už spomínal, prihlásených bolo viac tímov, a teda odohratých aj viac zápasov. Vďaka tomu sme mali väčší priestor na rozvíjanie klubu, zlepšovanie hernej taktiky a vychytávanie chýb. Podľa môjho názoru, najkrajšie odohraté boli zápasy práve proti Mikulášu Prešov. V týchto sme získali množstvo skúseností, keďže tím v hre dopĺňali aj extraligoví hráči. Mali sme možnosť, zahrať si aj proti hráčovi, ktorý vyhral bodovanie najvyššej slovenskej florbalovej ligy (Ján Komínek). Bola to pre nás výzva, ktorú sme prekonali a zvládli sme sa udržať na čele tabuľky. Prínosom bola určite aj účasť tímu z Michaloviec. Tí síce zostúpili z prvej ligy ako skúsenejšie mužstvo, no náš klub si s nimi skvelo poradil.

Čo hovoríš na predčasné ukončenie sezóny?
Určite nikto nečakal takéto ukončenie sezóny. Napriek tomu, že sme sa nemohli stretávať v hale, sme využívali čas na rôzne fyzické aktivity. Pomaly sa vraciame do normálneho režimu a začíname znova naplno trénovať.

V oboch sezónach si bol najproduktívnejším hráčom mužstva a zakaždým si sa umiestnil v TOP 3 kanadského bodovania ligy. Bude to tak aj v M1?
Samozrejme to nie je len moja zásluha, ale aj celého mužstva. Hlavne spoluhráčov, s ktorými hrám vo formácii.

Veľmi dobre som si v útoku sadol so Živom (Jakub Živčák) a Dedom (Andrej Babjarčík). Veľkú podporu sme mali aj od obrancov. Ja som ťažil hlavne zo spolupráce s Matúšom Štupákom, s ktorým som hrával už aj za extraligový Mikuláš Prešov. Nedokážem predpovedať, ako dopadne bodovanie v M1, ale určite sa budem snažiť, aby to bolo čo najlepšie.
 
Ty si si už M1 skúsil v drese Sabinova, v predchádzajúcej sezóne aj MEX v drese Prešova. V čom bádaš rozdiely oproti regionálnej súťaži?
Obe sezóny mi priniesli veľa. Z môjho pohľadu je M1 založená viac na fyzických súbojoch a kluby ešte rozvíjajú svoju techniku. Sú tam ale aj tímy, ktoré sa kvalitou hry približujú úrovni extraligy. Naopak moje pôsobenie v Prešove mi prinieslo zatiaľ najviac. Dôležitým rozdielom bol hlavne nehrajúci tréner, ktorý nás usmerňoval či už na tréningoch alebo na zápasoch. Extraliga sa jednoducho k regionálnej súťaži prirovnať nedá. Sú tam kluby, ktoré majú svoje zaužívané systémy a vysokú rýchlosť hry. Dúfam, že v budúcnosti sa aj Falcons dostane medzi florbalovú elitu na Slovensku.

V čom by sa mali Falconi počas leta zlepšiť a v akých herných prvkoch by mali zabrať najviac?

Každý z nás pozná svoje nedostatky a na tom by mal popracovať. Mnohí musia zamakať na svojej kondícii, palicovej technike a presnosti. V lete by sme sa chceli sústrediť hlavne na herný systém, ktorým budeme hrať počas novej sezóny, taktiež na rýchlosti prihrávok a  pekných kombinácií.

Vrátime sa ešte na chvíľu k poslednej sezóne, v zápase v Michalovciach si strelil stý gól klubu. Bol si už sankciovaný, poprípade majú s tebou už spoluhráči nejaké „nekalé“ plány?

 Bál som sa, čo pre mňa chalani vymyslia. Nakoniec na to nejako zabudli a moja pečeň a peňaženka prežili bez ujmy. Pozval som spoluhráčov len na zopár pív.

Kvôli opatreniam pre COVID-19 sa zrejme ešte nestihol ani poriadne osláviť postup do M1. Plánujete niečo s chalanmi na leto?

Ako cez každé leto plánujeme s chalanmi účasť na pár turnajoch. Tam by sme chceli aj poriadne osláviť postup do M1. Zatiaľ sme stihli osláviť len Dedove narodeniny vo veľkom štýle.

Ako už Dávid spomínal, Falconi nelenošia a pripravujú sa na novú prvoligovú sezónu. Najskôr sa pripravoval každý individuálne, no po zrušení obmedzení Falconi spoločne vybehli na palubovku a cibria techniku aj systém. Nedávno si odskočili aj na minitúru na Zelené Pleso a spevňujú tak výborný kolektív ktorý sa zrodil pod Ľubovnianskym hradom.

Samozrejme, nemôžeme zabudnúť na exkluzívnu reportáž našej internej TV Falcoňáčik kde zahviezdil práve náš urastený útočník len krátko po tom čo strelil stý gól v súťaži organizovanej SZFB.