Falcons Stará Ľubovňa | Florbalový klub

Urban: Každým zápasom sa zlepšujeme

Patrik Chromý a Roland Urban

Roland Urban. Meno, ktoré si zapamätajte. Človek, ktorý na sebe tvrdo pracuje a určite je vzorom nie len pre svojich mladších spoluhráčov. Na svojom chrbte nosí číslo 64. V siedmych zápasoch v skrátenej sezóne si v kategórii dorastencov pripísal sedem bodov za päť gólov a dve asistencie. V mužskej Podtatranskej florbalovej lige sieť rozvlnil štyrikrát v deviatich stretnutiach.

Ahoj Roland, predstav sa nám.

Čauko. Volám sa Roland, mám 16 rokov, študujem na gymnáziu v Starej Ľubovni a som kapitánom dorastencov. Florbal má miesto v mojom srdci už viac ako 3 roky.

Venuješ sa okrem florbalu ešte niečomu inému?

Som trénerom parkouru, aktívne ho aj skáčem, okrem toho rád športujem, atletika, plávanie a posilňovanie, najradšej spolu s kamarátmi.

Ako hodnotíš aktuálnu sezónu?

Vzhľadom na výsledky zo zápasov sa síce môže zdať, že sezóna nie je pre dorast úspešná, ale je to po prvý krát, čo hráme zväzovú súťaž. Každým zápasom sa zlepšujeme a naberáme naozaj cenné skúsenosti do budúcna. Tiež nebudem klamať ak poviem , že mnoho z dorastencov sú vekovo o ligu vyššie, a teda mali by hrať súťaž pre starších žiakov. Napriek tomu ale dokážeme hrať so súperom vyrovnanú partiu.

Roland Urban

Je v tíme dorastencov ešte motivácia a chuť napriek zlým výsledkom? 

Motivácia je, a je tam stále, len upadne po tom, ako na zápase skončí pár krát lopta v našej bráne. Už sa nám totiž stalo, že sme po 4-5 góloch vypustili zápas, a prestali sa snažiť. Chápem, že to môže byť ťažké, ale napriek tomu by sme mali odohrať každú minútu zápasu na plno. Ako však hovorím, nie vždy sa to darí.

Ako by si ohodnotil prácu trénerov v klube?

V tréneroch dôvod toho, že prehrávame nevidím. Je vidno, že sa snažia, častokrát prídu na tréning s novým cvičením, a tréningy majú tempo, ale poväčšine, len pre tých, ktorí chcú. Ťažko sa po vysokej prehre sústredí, a aj keď sa niektorí usilujú poučiť sa z chýb, je to jedným uchom dnu a druhým von.

Si kapitán dorastencov, vedel by si nám opísať atmosféru v tíme? 

Tréningy máme často, a tí, ktorých to baví sú odhodlaní sa posúvať vpred, majú na to dobré prostredie. Ale na druhú stranu tí, ktorých to nenapĺňa nemajú dôvod sa snažiť. Ako som už spomínal, tak na každý zápas nastupujeme s chuťou doniesť domov 3 body, no ešte sa nám to nepodarilo. Vysoké prehry sú pre psychiku hlavne tých, ktorí hrajú naplno naozaj ťažké. No tréneri nás dokážu motivovať.

Falcons Stará Ľubovňa Dorastenci

Skúsil si si zápasy aj za A mužstvo v pfbl. Ako hodnotíš túto skúsenosť, vidíš práve tu (v mužskom florbale) svoje medzery a priestor na zlepšenie? 

PFBL je pre mňa naozaj veľká výhoda v rámci skúseností. A mám tu priestor na rozvoj. Je totiž iné hrať proti skúsenejším hráčom. Je to pre mňa samozrejme aj ťažšie. No práve takto sa môžem posúvať vpred. Len trocha mi prekáža, že mi viac ľudí hovorí do hry. Je mi jasné, že mi chcú len poradiť aby som sa zlepšil, ale nie je úplne ľahké sa sústrediť na veľa nových vecí. A k tomu keď si ešte na občas tieto rady z časti protirečia.

Kde sa florbalovo vidíš o 3 roky? 

Polemizovanie o budúcnosti nie je mojou silnou stránkou, ale dúfam, že čo najvyššie ako sa len podarí. Dúfam, že budem tam, kde budem mať stále priestor posúvať sa vpred. To či to bude v mojom domácom klube alebo nie, ešte neviem ale určite by som rád ostal hráčom Falcons.

Ma podľa teba florbal v našom meste potenciál?

Všetko je vo hviezdach. Mať, prečo by nemohol, ale to už závisí od kompetentných, ktorí majú na starosti chod tímu. Ľubovňa je dosť malé mesto takže to úplne nerobí výhodu do budúcna, ale ktovie všetky kluby začínali na nule, a vzhľadom na to, že Falcons ešte nemajú ani zďaleka dlhú históriu si myslím že potenciál tam je, ide iba o to či ho naplníme.

Ako tráviš teraz chvíle, keď už máš po sezóne?

Aj keď už sa sezóna predčasne skončila, tak som fyzicky aktívny, chodievam behať do prírody, nazrel som do sveta programatoriky. Jednoducho, snažím sa využívať svoj čas najlepšie ako sa dá.

Čo by si odkázal fanúšikom aby robili v tejto situácii? Aký je tvoj pohľad na ňu.

To že sa sezóna skončila je smutné, no zdravie je stále prvoradé. A preto je koniec sezóny podľa mňa na mieste. Fanúšikom a aj spoluhráčom by som odporučil riadiť sa podľa pokynov vlády SR. V takýchto chvíľach treba začať od seba, Tiež by som rád povedal, že je nezodpovedné sa k tejto situácii správať ľahostajne. Teraz nám ostáva už len tešiť sa na budúcu sezónu. A dúfať že táto kríza čím skôr skončí.

Roland Urban

Aj aktuálny tréner A mužstva, kde bude Roland budúcu sezónu s najväčšou pravdepodobnosťou pôsobiť  zhodnotil jeho prednosti i nedostatky:

Rolo (ako ho v klube familiárne nazývame) dostával už v úvode sezóny priestor na tréningoch A tímu, kde sa vôbec nestratil a jeho výkony boli pre mňa milým prekvapením. Páčilo sa mi jeho nasadenie a chuť sa zlepšovať. Myslím, že to bolo skvelé rozhodnutie pre neho aj pre nás. Popritom samozrejme trénoval aj s dorastencami, nastupoval na dorastenecké zápasy a neskôr aj v pfbl za mužov, kde zbieral skúsenosti. Z pomedzi všetkých vždy vynikal svojou pracovitosťou. Jeho prednosti vnímam najmä v jeho fyzickej pripravenosti, disponuje výborným prehľadom v hre a ma dobrú rozohrávku. V závere sezóny som ho chcel zapojiť aj do zápasov A tímu v Druhej lige, no na zápas už nastúpiť nestihol keďže sezóna sa predčasne ukončila. Rolo je náš odchovanec a veľmi ma teší, že s ním môžeme rátať aj v A tíme. Má toho ešte veľa pred sebou a samozrejme má aj čo zlepšovať, no ma skvelo nakročené k tomu aby sa z neho stal veľmi kvalitný hráč. Do novej sezóny s ním určite rátam naďalej.

Rolandovi prajeme odhodlanie na sebe ďalej pracovať, veľa šťastia v nasledujúcich sezónach na ihrisku, ale i mimo neho. Aj on je dôkazom toho, že projekt FALCONS je úspešný.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *