Falcons Stará Ľubovňa | Florbalový klub

Živčák : Ak bude chuť a motivácia, dotiahneme to ďaleko

Jakub Živčák patrí medzi stálice Ľubovnianskeho florbalu. S tímom je už od prvého turnaja prešiel si prakticky celým budovaním klubu. V predošlých sezónach bol taktiež trénerom mladších kategórií, túto sezónu sa však kvôli nedostatku času a štúdiu musel trénerského chlebíčka vzdať.

Naďalej však patrí medzi opory A mužstva. V zápasoch zo seba vydáva maximum a hoc sa mu zatiaľ bodovo nedarí, na ihrisku je neodmysliteľnou súčasťou prvej formácie.

Čo hovorí Jakub na dianie v klube a v 2. lige? Čo prezradil o spoluhráčoch a letnej príprave ?

Ahoj Jakub 🙂
Skús sa nám na úvod nejako predstaviť a povedať niečo o sebe.
Čaute, ako už isto viete volám sa Jakub, mám 19 rokov, aktuálne študujem na Prešovskej Univerzite a florbalu sa venujem už 5 rokov.

Ako by si zhodnotil pôsobenie Falconov v minulej sezóne ?
Minulá sezóna bola z môjho pohľadu náročná, no pre naše fungovanie extrémne dôležitá. Mužstvo bolo doplnené o mnoho nových tvári, z ktorých sa v priebehu ročníka vyprofilovali jednak skvelí hráči, priatelia, lídri v kabíne i na ihrisku. Herne sa nám však sezóna nepodarila. Primárny cieľ (postup do M1) sa nám nepodarilo naplniť. No bola to sezóna, ktorá nás doplnila skúsenosťami, ktorých nie je nikdy dosť. Výhra titulu v PFBL bola jasným znakom, že túto súťaž sme už prerástli a môžeme hľadieť ďalej.

Ako si spokojný s letnou prípravou? Sú jej výsledky badateľné ?
Musím spomenúť, že prvá polovica letnej prípravy bola individuálna, keďže väčšina družstva bola z pracovných dôvodov v zahraničí. Ja som sa pripravoval najmä s Frivom (Jozef Frivaldský) a Štupom (Matúš Štupák) v Británii, kde sme spoločne pracovali. Po návrate som sa pripojil k tímu. No je vidieť, že nie každí mal letnú prípravu kvalitnú a o to ťažšia sezóna to pre týchto jednotlivcov bude. Ani ja nie som so svojou fyzičkou veľmi spokojný 😀  …. Je stále na čom pracovať.

Čo hovoríš na tohtoročné zloženie kádra?
Som šťastný, že sme ako tím ostali všetci pokope. Príchod Maťa Genčura je tiež obrovské plus. Má odohraté zápasy v extralige aj v prvej lige. Prináša nám väčšiu variabilitu a konkurenciu do obrany. Negatívne na tom je však brankársky post. Posledný zápas odchytal útočník (Maroš Jakubčo), čo nie je najlepšie… Aktuálne však čakáme, kým sa nám podarí ostaršenie nášho šikovného dorastenca Kika. Čo sa týka hráčov v poli a ich produktivity, neriešil by som že nemáme jasného, dominantného lídra. Myslím si že to je plus, pretože nie je vyvýjaný tlak len na určitých hráčov, ale na celý kolektív. Proti Kežmarku vstrelila tretia formácia 4 góly… myslím, že toto je jasná odpoveď 😊

Čo hovoríš na už odohrané prvé dve kolá M2 a čo z nich si zobrať do tých ďalších ?
Oproti minulej sezóne máme štart snov ak to tak môžem označiť. Sme jediný tím v lige ktorí ešte nestratil body. No herne to nie je až tak skvelé, kto videl zápas s Kežmarkom, vie o čom hovorím… Musíme sa herne nájsť. Aj ja osobne sa cítim byť mimo formu, no verím, že do zápasu s Michalovcami sa dám do poriadku. Skúšali sme aj nové zloženie formácii, a myslím, že to konečne zapadlo ako malo. Nesmieme sa však nechať uniesť aktuálnym miestom v tabuľke. Treba makať od zápasu k zápasu a snáď to tento rok už klapne. Chceme ísť čo najvyššie.

 

Čo je podľa teba najväčšou silou Falconov a čo hovoríš na nový model súťaže?
Za našu najväčšiu prednosť považujem asi vyrovnanosť kádra. Každý sa môže na každého spoľahnúť. Nový model súťaže je perfektný. Už minulú sezónu sme takýto chceli, no nejak sa to nepodarilo. Vďaka nemu je sezóna dlhšia, atraktívnejšia, každí si môže dovoliť nejaké zaváhanie. Myslím si osobne, že je to aj spravodlivejšie, tím, ktorí ju vyhrá bude zjavne najlepší z dlhodobého hľadiska.

Z kuchyne klubu sa nám dostalo že si na striedavých štartoch v Sabinove spolu s Dávidom Rusnačkom. Ako by si zhodnotil toto angažmán a aké su rozdiely medzi M1 a M2 ?
Určite pre mňa najväčší rozdiel je v tom, že v Sabinove sa starám len o svoju hru a hru mojej formácie. Som radovým hráčom, prišiel som tam získavať skúsenosti a možno troška pomôcť Sabinovu ak to bude v mojich silách a schopnostiach. Zatiaľ som dostal priestor aj na krídle aj na centrovi za čo som trénerovi Predátorov veľmi vďačný. S chalanmi máme dobrý vzťah a myslím, že sme obaja spolu s Davidom zapadli do kolektívu i herného štýlu Sabinova. Za najväčšie rozdiely medzi prvou a druhou ligou pokladám určite požiadavky na fyzickú vybavenosť a rovnako aj rýchlosť hry.

Kde vidíš sám seba o 3 roky v rámci florbalového života ?
Tak toto je asi najťažšia otázka zo všetkých asi 😀 Je to náročné odhadnúť. Najradšej by som však bol ak by to bolo s Falcons v M1. Extraliga si myslím, že nemôže pri aktuálnom trende pripadať do úvahy. Nad odchodom z tohto klubu však vôbec neuvažujem. Som tu šťastný a chalani sú super. Sme viac než len tím – sme rodina 😊.

Myslíš že má florbal v Starej Ľubovni potenciál ?
Potenciál je najmä v našom tíme. Máme skvelých fanúšikov, a odhodlanie. Pred lepším fanúšikovským publikom som ešte asi nehral. V Sabinove to nie je to pravé orechové. Ani v Košiciach, Prešove či Spišskej neboli fanúšikovia takí skvelý ako u nás. Ak bude ďalej chuť a motivácia, myslím si, že to môžeme dotiahnuť ďaleko. Som o tom presvedčený.

Ďakujeme Jakub za rozhovor, a držíme ti prsty na ihrisku aj mimo neho 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *